Jest to szczególne miejsce ponieważ na poddaszu znajdują się skośne ściany co utrudnia umiejscowienie sanitariatów. Częstym błędem popełnianym przez amatorów projektantów jest założenie, że cała powierzchnia podłogi jest możliwa do zagospodarowania. Każdy element łazienki na poddaszu musi być usytuowany w takim miejscu aby można było swobodnie z niego korzystać w pozycji wyprostowanej.
Optymalne punkty w których rozmieszczone są poszczególne urządzenia łazienkowe:
- Wanna- Prawidłowo umiejscowiona pod skosem wanna powinna być tak, by sufit nad nią nie był niżej niż 95-115cm, natomiast przy krawędzi wysokość powinna mieć już powyżej 190cm dzięki temu korzystanie z takiej wanny nie będzie nastręczało trudności. Ważne jest też aby zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń przed wanną.
- Umywalka- powinna być tak umieszczona by można było z niej korzystać w pozycji wyprostowanej czyli nie może być umieszczona w miejscu w którym sufit ma mniej niż 190cm. Najlepiej tez jeśli umywalka została powieszona na ścianie prostej ponieważ będzie można umieścić nad nią lustro.
- Sedes i bidet- Sedes podobnie jak bidet mimo, iż jest niski to i tak wymaga by sufit nad nim miał co najmniej 180cm by swobodnie można było z niego wstawać.
- Prysznic– Prysznic jest to dość kłopotliwe miejsce ponieważ zazwyczaj nie może stać w miejscu gdzie sufit ma mniej niż 210cm. Najczęściej ustawia się wiec go blisko drzwi lub naprzeciwko nich.
- Pralka. Często w łazience musi znaleźć się miejsce na pralkę. Należy ją ustawić w takim miejscu gdzie sufit jest nie niższy niż 90cm zaś przed pralką powinno być już około 180cm.
- Nie tylko sanitariaty wymagają odpowiednio przemyślanego rozplanowania. Bardzo ważne są także okna oraz wentylacja.
- Okna spełniają kilka ważnych funkcji w łazience na poddaszu. Jedną z nich jest dostarczanie światła słonecznego które ma dwojakie zastosowanie. Pierwszym z nich jest częściowa rezygnacja ze światła sztucznego co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w skali roku a także ogrzewają pomieszczenie zimą. Kolejną funkcją okna w łazience na poddaszu jest przewietrzanie pomieszczenia. Umiejscowienie okna jest dość proste ponieważ można wstawić je zarówno na prostej bocznej ścianie jak i w dachu. Przy wyborze tej drugiej opcji należy wziąć pod uwagę to czy nasz dom nie jest otoczony przez większe drzewa które będą gubić liście czy płatki które będą wciąż zaśmiecać naszą łazienkę kiedy będzie otwarte okno.
- Wentylacja jest ważnym aspektem urządzania łazienki na poddaszu jest niewątpliwie zapewnieni odpowiedniej wentylacji. Jest to podwójny problem ponieważ jak wiadomo ciepłe powietrze unosi się ku górze a w łazience panuje nieustanna wilgoć przez korzystanie z wanny prysznica czy nawet umywalki. Zdarza się także, że musimy w łazience suszyć pranie co także okazuje się problemem jeśli nie ma odpowiedniej wentylacji. W takiej łazience można zastosować zarówno wentylacje nawiewno-wywiewną jak i tylko wywiewną. Można także zamontować wywietrzniki w oknach. Trzeba zwrócić uwagę na to czy wywietrzniki nie pełnią tylko funkcji nawiewnej. Odpowiednia wentylacja chroni przez zagrzybieniem pomieszczenia, a w przypadku drewnianej zabudowy chroni ją przed wilgocią.