Siedzisz wygodnie w fotelu. Jest przyjemne przedpołudnie. Nie czujesz potrzeby wyjścia z domu. Chcesz w nim zostać, bo w nim odpoczywasz, jest Twoim miejscem na ziemi. To, czy tak będzie, zależy w znacznej mierze od właściwej aranżacji. Nie trzeba od razu kuć i przestawiać ścian ani zrywać połogi. Często wystarczy tak zaaranżować przedmioty, aby nawet przy niewielkich wydatkach zyskały nową jakość. Liczy się przede wszystkim pomysł – koncepcja, której należy podporządkować mieszkanie – każdą strefę i każde pomieszczenie.
stylistyka etno.
Co jest istotne w przypadku stylu etno?
Pochodzenie inspiracji. Znajdźmy zdjęcia miejsca, które nas inspiruje. Gdzie się ono znajduje? Jakie kolory tam dominują? Poznajmy jak najwięcej jego cech, poczujmy się tak, jakbyśmy tam byli.A teraz przenieśmy dominujące barwy i elementy do naszego mieszkania – kolory ścian, podłogi – to nasze środowisko naturalne. O wyjątkowości stanowić będzie detal. Proponuję schować zbędne przedmioty do szaf, zostawiając miejsce na wyeksponowanie, dwóch, trzech etnicznych rzeźb lub przedmiotów codziennego użytku, takich jak patery czy wazony.
Naturalne materiały jako narzuty na fotele i łóżka, rozproszone punktowe oświetlenie, dobrze zakomponowane okna. Rośliny jako zintegrowany element aranżacji wnętrz. Może być bardzo kolorowo, możemy też zastosować całkowitą monochromię barwną. Liczy się spójność i zaplanowana ekspresja. Zmiany nie muszą być kosztowne i trwałe. Dzięki wyposażeniu mieszkania w proste, dyskretne meble, manipulując detalami i kolorem, możemy modyfikować jego wystrój tak często, jak chcemy. Inwestycją, którą trzeba zaplanować i naprawdę dokładnie przemyśleć, jest urządzenie łazienek oraz kuchni. Tu nie będzie możliwości dowolnych zmian co sezon, chyba że ktoś bardzo lubi generalne remonty.
Moim sprawdzonym i zawsze skutecznym sposobem jest wyłożenie łazienek gresami lub tynkami w naturalnych kolorach kamienia – mogą to być barwy piaskowca lub nawet szlachetne szarości kamienia polnego. Kolory, które występują w naturze, zespolone przez nią ze sobą, są zawsze trafione. Jeśli nie chcemy jednolitych powierzchni, a nie wiemy, które kolory połączyć, obserwujmy naturalne kompozycje – na przykład kamienie i ich struktury – natura to najlepszy specjalista w dziedzinie wyboru zestawień barwnych.
Teraz elementy wyposażenia łazienki w stylu etno
– duże, praktycznie bezfugowe płyty, prosta stylistycznie, ale dobra jakościowo armatura, wygodna, akrylowa wanna, podwieszana miska WC, oświetlenie zaplanowane i rozprowadzone tak, aby można było uzyskać kilka efektów – dyskretnie, punktowo, jasno. Na sam koniec detal w postaci donicy, muszli, ornamentu na ramie lustra, etnicznej rzeźby – to, co się nam podoba i współgra ze stylem całego mieszkania. To samo w kuchni – elementy stałe jak meble, glazura, podłoga – w naturalnych tonach i wzorach, bez zbędnych dekoracji, za to dobrej jakości. Reszta w zgodzie z całościową koncepcją mieszkania. Dowolnie modyfikowalna.
Aranżacja etno i nie tylko musi wyrażać nas samych.
Nasze marzenia, nasz temperament. Dekoracja powinna także współgrać z jego funkcjonalnością, podkreślać ją, eksponować. Wnętrze zawsze należy komponować w zgodzie ze sobą, a nie z obowiązującymi w pismach trendami. Jeżeli nie czujemy się na siłach lub nie mamy czasu na projektowanie, zaprośmy do współpracy dekoratora. Zanim jednak zadzwonimy do specjalisty, spróbujmy zaplanować coś sami, poeksperymentujmy z aranżacją własnej przestrzeni, może zadziwimy siebie? Odwagi i wiary w siebie życzę.
Zapraszamy